Bookomaniaczki podróże literackie

Noble Smith „Mądrości Shire”

mądrości_shireZamieszanie, związane z tegoroczną premierą kinowego „Hobbita”, stało się przyczynkiem do prawdziwego wysypu propozycji książkowych, w ten czy inny sposób nawiązujących do świata stworzonego przez Tolkiena. „Mądrości Shire” o podtytule „Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie” to zdecydowanie książka „okołotolkienowska”. Noble Smith – wielbiciel prozy Mistrza – napisał poradnik stanowiący zbiór zasad, jakimi kierowali się hobbici. Na kartach książki Smith próbuje przekonać, że zasady te z łatwością można wcielić w życie w naszym „rzeczywistym” świecie i jeśli tylko mamy na to ochotę – możemy, przynajmniej częściowo, prowadzić życie, jakie wiedli mieszkańcy wspomnianego w tytule Shire.

Rzadko czytuję poradniki, być może dlatego lektura „Mądrości Shire” szła mi tak opornie – nie lubię, jak ktoś mi mówi, co robić, aby uczynić moje życie lepszym. O tym w głównej mierze jest książka Smitha. Refleksje na temat współczesnego, opartego na konsumpcji, materializmie i wyścigu szczurów świata przeplatane są informacjami dotyczącymi hobbitów, nawiązaniami do fabuły powieści Tolkiena, ciekawostkami z planu filmowego oraz sytuacjami z życia autora. „Styl życia hobbitów jako wzór do naśladowania dla współczesnego człowieka” – tak w jednym zdaniu można podsumować zawartość książki.

Całość składa się z dwudziestu kilkustronicowych (zazwyczaj) rozdziałów, zakończonych krótką wierszowaną tytułową mądrością. Czasami można się zgubić w toku refleksji, ponieważ autorowi zdarza się zarzucić jeden wątek, wprowadzając dygresję, a za chwilę przejść do wątku całkiem nowego, porzucając całkowicie ten poprzedni. Czasami też Smith za bardzo zagłębia się w swoje przemyślenia i zaczyna przynudzać. Jednak swobodny, lekki i pełen humoru język sprawia, że szybko zapominamy o tych słabszych rozdziałach, ciesząc się kolejnymi.

Niesprawiedliwym byłoby pominięcie wyglądu książki. Trzeba przyznać, że wydawca bardzo się postarał. „Mądrości Shire” mają twardą oprawę, na okładce zaś przedstawiony jest nie kto inny jak hobbit, rozparty wygodnie na krzesełku, z fajką w dłoni, będący podręcznikowym przykładem istoty wiodącej „długi i szczęśliwy” żywot. Kremowy papier oraz krój czcionki, który nie męczy wzroku, rekompensują nierówną treść, znajdującą się między okładkami.

Podsumowując – książka nie jest zła. Na plus przemawia gawędziarski ton, co łagodzi nieco moralizatorskie (jak na mój gust) treści. Strona graficzna jest świetna i cieszy oko – dawno nie widziałam tak ładnie i estetycznie wydanej książki. Dodatkowym atutem jest specjalny wstęp do wydania polskiego, w którym autor pisze o pierwszych polskich wydaniach „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, o NSZZ Solidarność, dostrzegając podobieństwo między Lechem Wałęsą a Bilbo Bagginsem (nieduży człowiek w starciu z olbrzymem, na pierwszy rzut oka znajdujący się na pozycji przegranej).

Jako ciekawostka – napisana przez pasjonata dla pasjonatów – „Mądrości Shire” to lektura obowiązkowa. Czytelnik, który nie jest zapoznany z twórczością Tolkiena, może się czuć nieco zagubiony w natłoku przedstawianych sytuacji, odnoszących się bezpośrednio do treści powieści. Jeśli zaś chodzi o zawarte w książce porady – już od najmłodszych lat jesteśmy z nimi zapoznawani. Chyba każdy wie, że lepiej jest dawać aniżeli brać, że powinniśmy dbać o nasze relacje z osobami najbliższymi, że powinniśmy zwalczać nasze słabości i że czynimy z Ziemi jeden wielki śmietnik, i powinniśmy zacząć dbać o naturę, która na tym świecie istnieje znacznie dłużej niż my etc.

Jeśli ktoś nosi się z poczynieniem noworocznych postanowień, jest wielbicielem prozy Tolkiena, potrzebuje kilku dobrych pomysłów lub dodatkowej motywacji – również może sięgnąć po książkę Noble Smitha.

***

Autor: Noble Smith

Tytuł/Tytuł oryginału: Mądrości Shire. Krótki poradnik, jak żyć długo i szczęśliwie/The wisdom of the Shire. A short guide to a long and happy life

Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski

Ilość stron: 232

Miejsce i rok wydania: Kraków 2012

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Tekst opublikowany jest również w serwisie

logo.v1

Reklamy

4 comments on “Noble Smith „Mądrości Shire”

 1. miqaisonfire
  Styczeń 2, 2013

  To już druga recenzja tej książki, którą czytam, aczkolwiek bardziej pozytywna od tej poprzedniej. Taką książkę mam zamiar kupić bratu na urodziny 🙂

  • missfeather
   Styczeń 2, 2013

   Jako, nazwijmy to roboczo, „dodatek tematyczny”, jest to fajna pozycja. Nie do końca do mnie przemówiła, jednak ma w sobie coś, co nie pozwoli mi puścić jej dalej w obieg – miałam po zrecenzowaniu przekazać „Mądrości Shire” bibliotece, jednak już znalazła sobie miejsce na mojej półce, sąsiadującej z półką Tolkiena 🙂
   Chyba zachowuję się trochę jak Gollum, bo nie chcę jej oddać nikomu 🙂

   • miqaisonfire
    Styczeń 2, 2013

    Hahaha 😀 niezłe porównanie 🙂 To widzę, że jesteś fanką Tolkiena. Na filmie „Hobbit” byłaś?

   • missfeather
    Styczeń 2, 2013

    A cóż to za pytanie? 🙂 Oczywiście, że byłam 🙂 i śmiem twierdzić, że film daje radę – i już przestałam się dziwić, jakim cudem z jednej książki da się zrobić trzy prawie trzygodzinne filmy – niby długie, a jednak wcale nie 🙂 Film polecam – no i można się pogapić na Thorina Dębową Tarczę 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Grudzień 28, 2012 by in książkowo, poradniki, Sine Qua Non, zagraniczna and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: