Bookomaniaczki podróże literackie

Paul Joannides „Jak to się robi?”

Wracam po dłuuugaśnej przerwie spowodowanej wielką kumulacją nagłych zobowiązań i przysposabianiem się do zmian w rozkładzie dnia 🙂 Podczas ostatniej wizyty w bibliotece, na półce „do sprzedaży” dostrzegłam książkę „Jak to się robi? Niezbędnik seksualny”. W zasadzie nie interesują mnie poradniki (za młoda jestem, aby korzystać z rad, wolę życie empirycznie testować), jednak odezwał się we mnie bibliofil-zbieracz: książka była w stanie niemal idealnym, biła po oczach czerwoną okładką, nowością i brakiem śladów użytkowania (pomijając biblioteczne pieczęcie, ale one akurat mi nie przeszkadzają), no i wzięłam ją… za całe 5 złotych polskich. Już w domu odkryłam, iż faktycznie książka nie była użytkowana, stała w bibliotece i zbierała kurz – na karcie, którą znalazłam w środku, założonej w 2005 roku, nie było ani jednego wpisu.

Spostrzeżenie to utwierdziło mnie w przekonaniu, iż do tej pory seks jest tabu, czymś, o czym nie można mówić głośno i bez wypieków na twarzy. Myślę, że dlatego też nikt u nas nie wypożyczał tej książki – bo lepiej jest wziąć romans, pokazujący miłosne uniesienia bohaterów niż poradnik, który pozwoli takich uniesień doznać we/pod/na własnym łóżku (i nie tylko). Co takiego jest w książce Joannidesa? Otóż, postaram się wyjaśnić.

Paul Joannides, psychoanalityk zajmujący się pracą badawczą, założył własne wydawnictwo Goofy Foot Press, ponieważ na początku lat 90. miał problemy z  wydaniem „Jak to się robi?” w komercyjnych wydawnictwach ze względu na „rozrywkowy” charakter publikacji. Bardzo szybko książka stała się pozycją obowiązkową nie tylko w kampusach uniwersyteckich, zaczęły pojawiać się również propozycje od wydawnictw, które jeszcze niedawno odrzuciły książkę, ponieważ dla decydentów seks nie mógł iść w parze z rozrywką. Poradnik został jednak w posiadaniu Goofy Foot Press.

Już na wstępie informowani jesteśmy, iż mamy w rękach książkę nie do końca „naukową” i nie należy jej brać całkiem na serio, bo charakteryzuje nas przecież wolna wola i możemy robić z własnym ciałem co nam się żywnie podoba. Dowiadujemy się też, że przy tworzeniu niezbędnika współpracowali psychologowie, psychoanalitycy, prawnicy, nauczyciele, pisarze, windsurferzy a nawet… ksiądz i prostytutka. Zatem prezentowana jest nam niezmiernie szeroka perspektywa spojrzeń na omawiany temat.

Dlaczego zachęcam do zapoznania się z „Jak to się robi?”. Z prostych przyczyn: nie jest to typowy podręcznik/poradnik zawierający rysunki i opisy żeńskich i męskich genitaliów. Owszem, przypomina o stosowaniu antykoncepcji i ostrzega o zagrożeniach wynikających ze zbyt swobodnego korzystania z uciech cielesnych, jednak nie ma tam natrętnego moralizowania, styl pisania przypomina raczej kumpelską pogaduszkę między dobrymi znajomymi. Całość podzielona jest na niedługie rozdziały, które nie męczą wzroku i nie przerażają ogromem niezrozumiałych pojęć, tekst przetykany jest grafikami wyglądającymi jak kadr komiksu, ilustrującymi opisaną wcześniej poradę czy sytuację.

Książkę polecam każdemu, kto chciałby poznać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące szeroko rozumianych stosunków damsko-męskich lub uatrakcyjnić czas spędzany z drugą połówką (o ile relacje są już na „tym” etapie) 🙂 Nie ma tu nachalnego umoralniania. Dominuje jedna zasada: to Twoje życie, Twoje ciało, Twój seks, rób tak, aby było przyjemnie, ale dbaj też o tą drugą stronę, pamiętaj, że nie wszystko musisz lubić i najważniejsze – jeśli już TO robisz, rób to z głową i bezpiecznie. I najważniejsze – miej szacunek do samego siebie.

***

Autor: Paul Joannides

Tytuł/Tytuł oryginału: Jak to się robi? Niezbędnik seksualny/The guide to  getting it on!

Tłumaczenie: Maciejka Mazan

Ilość stron: 461

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2002

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on Wrzesień 23, 2012 by in książkowo, poradniki, zagraniczna and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: